Psychologia i Psychoterapia / Skontaktuj się +48 517 240 050 / e-mail: pracownia.ideum@gmail.com

Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w leczeniu otyłości

Otyłość dotyka coraz szerszej grupy osób, w tym dzieci i młodzież, powodując szereg konsekwencji zarówno dla zdrowia, jak i sfery psychicznej oraz społecznej, znacząco obniżając jakość życia. Bardzo często nadmiar kilogramów wiąże się z problemami emocjonalnymi i behawioralnymi młodych ludzi.  Obniżony nastrój, zaniżona samoocena czy zaburzenia zachowania to tylko niektóre z psychologicznych skutków otyłości występujących u dzieci i młodzieży.

Wśród przyczyn otyłości podaje się czynniki genetyczne, środowiskowe i psychologiczne, dlatego w walce z nadmiarem kilogramów istotna jest współpraca specjalistów różnych dziedzin. Dzięki temu możliwe jest dobranie takich oddziaływań medycznych i terapeutycznych,  które pozwalają na redukcję wagi oraz zmiany w obszarze przekonań i nawyków osób dotkniętych tym problemem.

 

Psychologiczne czynniki powstawania otyłości

 

Do psychologicznych czynników powstawania otyłości zalicza się:

 

Jak skutecznie wspierać dziecko w procesie zmiany?

 

Rodzice i opiekunowie mogą skutecznie wspierać młodych ludzi w walce z nadmierną masą ciała. Oto kilkanaście wskazówek, w jaki sposób to robić:

 

Kiedy udać się do specjalisty?

 

Istnieją pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w walce z otyłością Twoje dziecko napotkało na trudności natury psychologicznej. W sytuacji, gdy zaobserwujesz u niego:

może to być informacja, że Twoje dziecko boryka się z zaburzeniami emocjonalnymi lub zaburzeniami odżywiania. Konieczne jest w takiej sytuacji niezwłoczne udanie się do lekarza psychiatry, aby przyjrzał się powyższym objawom i wdrożył odpowiednie leczenie. Istotne jest także objęcie dziecka pomocą psychologiczną oraz rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej lub rodzinnej.

 

Kompleksowe leczenie otyłości przynosi najlepsze rezultaty

 

Najefektywniejszym sposobem walki z otyłością jest kompleksowe leczenie, uwzględniające kondycję zdrowotną młodego człowieka, jego samopoczucie psychiczne oraz budowane relacje społeczne. Dzięki współdziałaniu specjalistów różnych dziedzin, w tym lekarzy, dietetyków, rehabilitantów, psychologów możliwa jest skuteczna pomoc Twojemu dziecku.

 

Tekst pochodzi z książki Anny Piekarczyk i Katarzyny Olejniczak pt.: „Kiedy dziecko waży za dużo. Dietoterapia otyłości”.